iOS 15’in Muhtemelen Bilmediğiniz 6 Püf Noktası ve İpucu

Tarafından gönderildi: ifaservis Yorumlar: 0

Bu yazımızda sizinle iOS 15 ipuçları ve püf noktalarını paylaşacağız. Apple’ın en yeni iOS ve iPadOS sistemleri, milyonlarca iPhone ve iPad kullanıcısına birçok yeni özellik getiriyor. Odak Modu, Bildirim Özeti ve Safari yeniden tasarımları gibi şeyler, insanların cihazlarını ihtiyaçlarına daha iyi uyacak şekilde düzenlemelerine olanak tanır.

Apple, iOS’ta ana özelliklerin ötesinde birçok iyileştirme yaptı. Bu geliştirmeler, iPhone veya iPad deneyiminizi daha üretken, işlevsel ve eğlenceli hale getirebilir.

Bu nedenle, iOS ve iPadOS için bazı iyileştirmeler yayınladık. Bunlardan bazılarını güncelleme olarak mevcut oldukları için daha önce fark etmiş olabilirsiniz, ancak bazıları sizin için yeni olabilir. Yaptığımız ve yenilikler hakkında bilgi tazelemek için okumaya devam edin.

1. Sekme Grubundaki Bağlantıları Kopyalayın

Bir Safari Sekme Grubunda, örneğin e-posta veya Mesajlar üzerinden biriyle paylaşmak istediğiniz birkaç web siteniz varsa, tüm URL bağlantılarını aşağıdaki şekilde panoya kopyalayabilirsiniz.

Sekme Grubunu açın, ekranın altındaki grubun adına dokunun, ardından Sekme Grupları kart menüsünün sol üst köşesindeki Düzenle’ye dokunun. Söz konusu Sekmeler Grubunun yanındaki daire içine alınmış üç noktaya dokunun, ardından Bağlantıları Kopyala’yı seçin.

2. Safari Başlangıç Sayfanızı Özelleştirin

Safari’nin ‌iOS 15‌’te yeniden tasarlanan Başlangıç ​​Sayfası, tüm Yer İmleriniz, Favorileriniz, Sık Ziyaret Edilen siteleriniz, Siri Önerileriniz, ‌iCloud‌ Sekmeleri, Okuma Listeniz ve Gizlilik Raporunuzu tek bir yerde görebileceğiniz bir ekrana sahiptir. Ayrıca, kendi Başlangıç ​​Sayfası duvar kağıdınızı seçme yeteneği gibi çeşitli özelleştirilebilir seçeneklere sahiptir. Hatta isteğe bağlı olarak ‌iCloud‌ aracılığıyla tüm cihazlarınızda Başlangıç ​​Sayfası görünümünüzü senkronize edebilirsiniz.

Sekmeler görünümünde, yeni bir sekme açmak için sol alt köşedeki + simgesine dokunun, ardından Başlangıç ​​Sayfasının en altına gidin ve Düzenle düğmesine dokunun. Başlangıç ​​Sayfanızda nelerin görünmesini istediğinizi kontrol etmek için sağ taraftaki butonları kullanın. Kullanabileceğiniz seçenekler arasında şunlar vardır: Sık Kullanılanlar, Sık Ziyaret Edilenler, Sizinle Paylaşılanlar, Gizlilik Raporu, Siri Önerileri, Okuma Listesi ve iCloud Sekmeleri.

Başlangıç ​​Sayfası ayarlarınızı aynı Apple Kimliğine bağlı diğer cihazlarla senkronize etmek için Başlangıç ​​Sayfasını Tüm Cihazlarda Kullan’ın yanındaki butonu aktif hale getirebilirsiniz. Ayrıca Arka Plan resmi seçeneğini açabilir ve mevcut iOS duvar kağıtlarından birini seçebilir veya büyük + düğmesine dokunarak fotoğraflarınızdan kendinizinkini seçebilirsiniz.

3. Her Uygulama İçin Ayrı Metin Boyutu Belirleme

‌iOS 14‌’te, Kontrol Merkezi’ne, ekrandaki metin boyutunu anında değiştirmenizi sağlayan bir düğme ekleyebilirsiniz. Yaptığınız herhangi bir değişiklik, tercihiniz ne olursa olsun sistem genelinde yansıtılır, ancak ‌‌iOS 15‌‌’te bu artık bir sınırlama değildir ve ayar belirli bir uygulamaya özel olabilir.

Kontrol Merkezi’nde Metin Boyutu seçicisini açın ve metin boyutu ayarını sisteme veya yalnızca şu anda açık olan uygulamaya uygulamak için yeni seçenekler göreceksiniz. ‌‌iOS 15‌‌ ayrıca seçiminizi hatırlayacaktır, böylece başka bir şey yapmak için uygulamadan çıkabilir ve ardından söz konusu uygulama için seçtiğiniz metin boyutu bozulmadan geri dönebilirsiniz.

Uygulamaya özel bir dizi özelleştirmeyi Ayarlar -> Erişilebilirlik -> Uygulama Başına Ayarlar bölümünde yönetebilirsiniz.

4. PDF Belgelerini Parola İle Kilitleyin

Apple artık ‌iOS 15‌’te PDF belgelerini bir parola ile kilitlemenize izin veriyor. Tek uyarı, PDF’nin ‌iPhone‌’unuzda olması gerektiğidir – hangi nedenle olursa olsun, belgeleri iCloud’da kilitleyemezsiniz.

Dosyalar uygulamasını açın, iPhone’umda seçeneğine gidin ve açmak için PDF belgesini seçin. Ardından, ekranın sol alt köşesindeki Eylemler düğmesine dokunun, paylaşım seçeneklerinin altına inin ve ardından PDF’yi Kilitle’ye dokunun. Seçtiğiniz şifreyi girmeniz ve doğrulamanız istenecektir.

5. Çoklu Görev Yapmak İçin Ekranı Bölün

iPadOS’taki ekranı bölme özelliği yeni değil, ancak ‌iOS 15‌’te artık onu kontrol etmek için bir ekran menüsü var ve hareketleri bilmeyen kullanıcılar için bu özelliğin kullanımına dair görsel bir ipucu veriyor. Bölünmüş görünümü destekleyen uygulamaların en üstünde, dokunulduğunda üç seçeneği (soldan sağa) gösteren küçük bir üç nokta simgesi bulunur: tam ekran görünümü, bölünmüş görünüm(Split View) ve kaydır(Slide Over).

Bölünmüş görünüm’e veya kaydır’a dokunun, mevcut uygulama ‌ana ekranınızı‌ ortaya çıkarmak için ortadan kaybolarak ekranı paylaşmak için başka bir uygulama seçmenize olanak tanır. Bölünmüş görünümde iki uygulamanız olduğunda, bağımsız olarak kontrol etmeniz için her birinin penceresinin üst ortasında elips simgesi bulunur. Mail ve Notes gibi bazı uygulamaların, ekranın ortasında belirli bir e-postayı veya notu açmanıza izin veren orta pencere(Center Window) adlı dördüncü bir seçeneği desteklediğini unutmayın.

6. Takvim Widget’ını Kullanın

Birçok iOS 14 kullanıcısı için can sıkıcı bir şekilde, kare Takvim widget’ı, tam takvim ayı yerine yalnızca geçerli günü ve tüm etkinlikleri gösteriyordu.

Bu, her zaman widget alanının yetersiz kullanıldığı hissini veriyordu, ancak neyse ki ‌‌iOS 15‌‌, geçerli gün vurgulanmış olarak tam takvim ayını görüntüleyen yeni bir 2×2 widget eklemeye izin veriyor. İlgili başka bir değişiklikte, Takvim uygulamasının sunduğu yedi varsayılan renk seçeneğine ek olarak artık renk seçiciyi kullanarak takvimi özel bir renk seçeneği ile kullanabiliyoruz.

Sizin de bildiğiniz ve listede olmayan yeni özellikler varsa yorum kısmına yazabilirsiniz. Ayrıca blogumuzda görmek istediğiniz başka konu fikirlerini de bizimle paylaşırsanız ileri tarihlerde detaylı bir yazı yazman için listemize alabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir